Trending

Domowe centrum dystrybucji energii.

Poważne przerwy w dostawie prądu są łatwe do zrozumienia: Twój dom traci energię elektryczną, gdy burza lub wypadek zniszczy linie energetyczne lub gdy ekipa energetyczna musi dokonać napraw lub zmian w Twojej okolicy.

Ale co z wieloma mniejszymi przerwami w dostawie prądu, które mogą wystąpić w twoim domu – na przykład, gdy urządzenie lub elektronarzędzie przestają działać lub gdy oświetlenie wpuszczane w pomieszczeniu nagle zgaśnie? Aby rozwiązać zagadkę tych miniprzestojów, musisz przyjrzeć się głównemu panelowi usług elektrycznych w swoim domu – centrum dystrybucji całej zużywanej energii elektrycznej. Niewielka wiedza na temat tego niezbędnego elementu wyposażenia elektrycznego może znacznie poprawić bezpieczeństwo i funkcjonalność Twojego domu. WIęcej informacji: https://dom-design.pl/

Anatomia panelu serwisowego: duże pudełko wyłączników automatycznych

Prawdopodobnie słyszałeś o innych nazwach głównego panelu usług elektrycznych . W dawnych czasach nazywano ją skrzynką bezpieczników, ponieważ zawierała wszystkie główne bezpieczniki dla różnych obwodów elektrycznych w całym domu. Ale dzisiaj panel serwisowy jest często nazywany „ skrzynią z wyłącznikami ”, ponieważ jest pełen wyłączników, które znacznie przewyższają bezpieczniki pod względem bezpieczeństwa i wygody.

Główny panel serwisowy zazwyczaj znajduje się w piwnicy lub (w domu bez piwnicy) w pomieszczeniu gospodarczym. Niektóre domy będą miały również subpanel, który jest mniejszą wersją panelu głównego, do sterowania obwodami elektrycznymi w garażu, warsztacie lub innym budynku gospodarczym. Panel serwisowy jest łatwy do zauważenia: to szara stalowa skrzynka z drzwiami na zawiasach, bezpiecznie przymocowana do ściany na wysokości ramion. Wewnątrz pudełka znajdziesz dwa rzędy przełączników – wyłączniki, które można włączać i wyłączać, aby kontrolować energię elektryczną wykorzystywaną w różnych częściach domu.

OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA: Nigdy nie zdejmuj tej osłony, chyba że przestawisz główny wyłącznik, aby wyłączyć całe zasilanie. 

Więcej informacji: https://budowa-domow.net.pl/

Nad wyłącznikami automatycznymi znajduje się większy wyłącznik główny, który kontroluje całą dostępną do domu energię z twojego zakładu energetycznego. Ten przełącznik jest czasami określany jako rozłączenie usługi. Za pokrywą otaczającą wszystkie przełączniki panelu znajdziesz trzy duże przewody wchodzące do skrzynki z głównej linii zasilającej oraz wiązkę mniejszych przewodów, które łączą poszczególne wyłączniki z kablami elektrycznymi, które biegną do różnych obwodów w całym domu.

Poznaj swoich przełamujących

Obok każdego wyłącznika (wybitego na stalowym panelu pokrywy) znajduje się numer, który umożliwia dopasowanie poszczególnych wyłączników do określonych obwodów poprzez wypełnienie wyściełanego arkusza papieru przyklejonego z tyłu drzwi panelu. Na przykład typowe etykiety wyłączników to: „Gniazdka kuchenne”, „Oświetlenie w salonie”, „Suszarka do ubrań” itp. Dom średniej wielkości może mieć co najmniej kilka obwodów oświetleniowych, kilka obwodów gniazdowych (tzw. gniazdek). plus obwody sterujące głównymi urządzeniami, takimi jak piec, suszarka do ubrań, podgrzewacz wody itp.

Wyłączniki są opisane według ich natężenia i typu. Ale zanim zagłębimy się w te rozróżnienia, spójrzmy na ich wspólne funkcje. Na początek wyłącznik automatyczny to przełącznik elektroniczny, który umożliwia ręczną dezaktywację (wyłączenie) obwodu na panelu serwisowym. Musisz to zrobić, jeśli wykonujesz prace związane z okablowaniem elektrycznym, które mogą spowodować kontakt z przewodami pod napięciem – prace takie jak wymiana wentylatora sufitowego lub instalacja ściemniacza.

Inna wspólna cecha: wszystkie wyłączniki są zaprojektowane tak, aby wyłączały się automatycznie, gdy energia elektryczna przepływająca przez obwód przekracza moc znamionową wyłącznika. Może się tak zdarzyć, gdy na jednym obwodzie pracuje zbyt wiele urządzeń, na przykład w przypadku używania odkurzacza o dużej wytrzymałości w garażu, podczas gdy ktoś inny również używał piły tarczowej. Wyłączając się w odpowiedzi na wysoki pobór prądu, wyłącznik zapobiega przegrzaniu okablowania, które może spowodować pożar elektryczny i uszkodzić sprzęt elektryczny.

Wyłączniki, które zasilają gniazda, będą oceniane na 15 lub 20 amperów; oznacza to, że automatycznie wyłączą się, jeśli prąd przekroczy te wartości. Obwody oświetleniowe są sterowane wyłącznikami 15A. Twój panel serwisowy będzie również zawierał ograniczoną liczbę większych wyłączników „dwubiegunowych”, które mają wyższe wartości amperażu dla dużych urządzeń, takich jak kuchenki i suszarki do ubrań. Więcej informacji: dom-4you.pl

Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa

Istnieją dwa specjalne typy wyłączników, które zapewniają dodatkowe środki bezpieczeństwa. Wyłącznik automatyczny oznaczony jako GFCI (przerywacz obwodu ziemnozwarciowego) zostanie automatycznie wyzwolony po wykryciu upływu prądu. Jest to zagrożenie bezpieczeństwa, które może wystąpić, gdy przewody elektryczne zamoczą się, dlatego ochrona GFCI jest wymagana w kuchniach, łazienkach, garażach, piwnicach i innych potencjalnie mokrych obszarach. Wyłącznik oznaczony jako Arc Fault Circuit Interrupter (AFCI) uruchomi się w odpowiedzi na przeciążenie i iskry.

Wyłączniki zapewniają więcej niż tylko ochronę domu i jego mieszkańców przed zagrożeniami elektrycznymi. Mogą również dostarczyć cennych informacji diagnostycznych. Jeśli wyłącznik GFCI kontrolujący gniazdka kuchenne ciągle się wyłącza, oznacza to, że gdzieś w obwodzie występuje upływ prądu — problem, który chcesz naprawić. Może również wskazywać na uszkodzony wyłącznik, ale zwykle tak nie jest. Jeśli zadziała standardowy wyłącznik automatyczny, oznacza to, że jedno lub więcej urządzeń pobiera zbyt dużo energii z obwodu. Wyzwolenie wyłącznika AFCI może być spowodowane wyładowaniem łukowym (iskrzeniem) spowodowanym luźnym lub niewłaściwym okablowaniem.

Warto zapoznać się z głównym panelem serwisowym i wszystkimi zawartymi w nim wyłącznikami. Te niezwykle czułe przełączniki zapewniają bezpieczeństwo i ostrzegają o problemach elektrycznych, które wymagają uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *