Trending

Kei Cars – Wszystko, Co Musisz Wiedzieć

Skromne japońskie samochody kei szturmem podbijają świat, a my odkrywamy wszystko, co chcesz wiedzieć o tych skromnych kieszonkowych rakietach JDM.

Zazwyczaj wymawiane „kay” (chociaż inni mogą mieć inną interpretację), samochody kei są lepiej znane w ojczyźnie jako „keijidōsha” (lub „lekki samochód”).

Co to jest samochód Kei?

Samochody kei, znane również jako mikrosamochody, samochody miejskie lub ultra-mini, to najmniejsze pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego dostępne na japońskim rynku krajowym.

Chociaż najpopularniejsze są samochody kei, istnieją również dziwne i cudowne mini-ciężarówki, minivany, a nawet mini-kampery, które należą do kategorii Kei. Więcej informacji: http://neoauto.pl/

Wiele z najwcześniejszych pojazdów Kei było używanych jako komercyjne ciężarówki dostawcze, zapewniając kierowcom idealne rozwiązanie do wygodnego parkowania w miejscach, takich jak ruchliwe centra miast.

Choć znane z tego, że są małe, niektóre minivany mają do dziewięciu miejsc siedzących, chociaż nie możemy sobie wyobrazić, że będą oferować najwygodniejszą podróż długodystansową, jakiej kiedykolwiek doświadczyłeś!

Przez lata japońscy producenci starali się wykorzystać ograniczenia nałożone na samochody kei, co zaowocowało niektórymi z najbardziej ekscytujących arcydzieł, jakie kiedykolwiek widzieliśmy w salonach.

Chociaż ograniczenia różniły się w zależności od ciągle zmieniających się japońskich przepisów, to takie modele z turbodoładowaniem AWD o pojemności 660 cm3 , które łaskotały naszą wyobraźnię!

Chcesz wiedzieć więcej? Przyjrzyjmy się, gdzie wszystko się zaczęło w przypadku samochodów Kei, zanim sprawdzimy niektóre z najbardziej ekscytujących pojazdów należących do kategorii Kei.


Historia samochodów Kei

Po II wojnie światowej, w 1949 roku, japoński rząd początkowo wprowadził japońskie samochody kei legalizowane na autostradzie, oferując potencjalną alternatywę dla tych, których nie było stać na pełnowymiarowe samochody.

Od tego czasu odniosły ogromny sukces, ostatecznie gromadząc ponad jedną trzecią sprzedaży samochodów na japońskim rynku krajowym. Więcej informacji: https://navi-auto.pl/

Jedną z głównych zalet samochodów kei dla japońskich mieszkańców jest znacznie tańsze ubezpieczenie, podatki i wygoda, jeśli chodzi o parkowanie w zatłoczonych miejscach, co jest powszechne w Japonii, gdzie obecnie zaledwie 33 procent wyspy nadaje się do zamieszkania.

Po ich wstępnym wprowadzeniu na rynek wprowadzono kilka poprawek dotyczących pojemności silnika, wielkości pojazdu i mocy, aby nadążać za ciągle zmieniającymi się przepisami dotyczącymi emisji.

Wzrost mocy o 360 cm3

Podczas gdy początkowe samochody kei były wyposażone w imponujące silniki dwusuwowe o pojemności 100 cm3 lub czterosuwowe o pojemności 150 cm3, szybko się to zmieniło w 1955 r., kiedy dwu- i czterosuwowe silniki o pojemności 360 cm3 po raz pierwszy pojawiły się na rynku w Suzuki Suzulight.

Pomimo wzrostu mocy, samochody Kei miały ograniczenia prędkości, które ograniczały im prędkość powyżej 40 km/h (24,9 mil/h) do połowy lat sześćdziesiątych, kiedy zwiększono tę prędkość do 60 km/h (37,3 mil/h).

Wraz ze wzrostem popularności samochodów kei dodali automatyczną skrzynię biegów (Honda N360, 1968), przednie hamulce tarczowe (Honda Z GS, 1970.)

U szczytu sprzedaży samochodów kei w 1970 r. ponad 750 000 pojazdów opuściło fabryki w całym kraju przez cały rok.

Jednak w miarę jak producenci nadal rozwijali samochody kei, sprzedaż zaczęła gwałtownie spadać, a szum medialny wydawał się umierać, czego dowodem jest 80% spadek sprzedaży w stosunku do szczytu w 1975 r., przy zaledwie 150 000 sprzedanych samochodów kei.

Gdy zaczęły pojawiać się wątpliwości co do przyszłości samochodu kei, zarówno Honda, jak i Mazda zdecydowały się na zaprzestanie produkcji samochodów kei. Więcej informacji: auto4you.com.pl

Producenci zaczęli wzywać do zwiększenia limitów pojemności skokowej i rozmiaru pojazdu, a przyszłość samochodów kei jest na krawędzi awarii, a coraz surowsze przepisy dotyczące emisji utrudniają potencjalnie świetlaną przyszłość.

Wzrost mocy o 550 cm3

Japoński rząd szybko ustąpił, pozwalając na zwiększenie limitu pojemności silnika do 550 cm3 w 1976 r., jednocześnie pozwalając pojazdom być zarówno dłuższymi, jak i szerszymi.

Wraz ze wzrostem, samochody kei były teraz mocniejsze i większe niż kiedykolwiek, co dało im znacznie większą atrakcyjność na rynku eksportowym. W rezultacie ciężarówki Kei odnotowały największy wzrost eksportu, ze wzrostem o 171%.

Ponieważ sprzedaż nadal rosła, sprzedaż japońskich miniaturowych samochodów osiągnęła najlepszy rok od szczytu w 1970 r. w 1981 r., sprzedając łącznie ponad 1,2 mln pojazdów.

Przez pozostałą część lat 80. producenci nadal wykorzystywali nowe rządowe uprawnienia, przekształcając skromny samochód kei z rozsądnych codziennych kierowców w napędzane na wszystkie koła, turbodoładowane rakiety kieszonkowe – wyznaczając początek samochodów kei, które znamy i kochamy .

Chociaż przepisy rządowe rzadko poprawiają się po tej stronie świata, w Japonii tak nie było!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *